Święto Pracy.

Zbliża się koniec kwietnia. Już jutro, czyli pierwszego dnia maja przypada znane i obchodzone na całym świecie Międzynarodowe Święto Pracy. Raptem dwa dni później, czyli 3 maja odbywa się Święto Konstytucji. Ten okres, to długi weekend majowy, zwany też Majówką.

1 maja obchodzone jest Międzynarodowe Święto Pracy. Zostało ono wprowadzone w 1889 roku przez międzynarodowe stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych, zwane II Międzynarodówką, w celu upamiętnienia strajku robotników w 1886 roku w Chicago. Protestowano przeciwko nieodpowiednim warunkom pracy, niskiemu wynagrodzeniu i dwunastogodzinnemu dniu pracy. Żądano skrócenia dnia pracy o cztery godziny. Pierwsze obchody święta odbyły się 1 maja 1890 roku. W Europie, Święto Pracy obchodzimy 1 maja. Jego odpowiednik, tzw. Labour Day obchodzony jest w Ameryce Północnej w pierwszy poniedziałek września, a w Australii dzień ten przypada na różne dni, w zależności od stanu.

W Polsce Święto Pracy obchodzono już w 1890 roku, często wbrew woli zaborców. Podczas masowych demonstracji dochodziło do wielu starć z wojskiem lub policją. Dopiero kilka lat po II wojnie światowej, w 1950 roku, Święto Pracy stało się świętem państwowym. W czasach PRL-u było to jedno z najważniejszych świąt narodowych. Nazywano go Świętem Klasy Robotniczej. Organizowano wtedy wiele pochodów i manifestacji. Brało w nich udział wielu ludzi, gdyż uczestniczenie w tych uroczystościach było obowiązkowe. Mimo, iż po upadku poprzedniego ustroju Święto Pracy straciło na znaczeniu, aż po dzisiejsze czasy organizowane są różne uroczystości. Obecnie dzień 1 maja jest dniem wolnym od pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *