Tłumacz rosyjskiego. Ulubione filmy kina rosyjskiego.

Wielokrotnie powracam myślami do wspaniałego filmu rosyjskiego z gatunku filmów akcji – „Brat” (w oryginale:. „Брат”), w reżyserii Aleksieja Bałabanowa. Co prawda, film pochodzi z roku 1997, ale nadal zajmuje on dla mnie почетное место ( w dosłownym tłumaczeniu z języka rosyjskiego na język polski – „zaszczytne miejsce”).

Na czym polega i jak można wytłumaczyć sukces tego filmu?

W filmie tym, inaczej niż w życiu, to młodszy brat Daniło Bagrow (w tej znakomitej roli Siergiej Bodrow młodszy) pomaga starszemu bratu, który mieszka w Sankt Petersburgu. Starszy brat Daniły (o pseudonimie Tatar) jest płatnym zabójcą na usługach mafii rosyjskiej. Wykorzystuje młodszego brata do realizacji swoich celów, a nawet w pewnym momencie ze strachu przed mafią, zdradza Daniłę. Daniło doskonale wywiązuje się z powierzonych zadań. Przebacza również swojemu bratu zdradę. Na koniec filmu, po załatwieniu wszystkich spraw, Daniło opuszcza jednak brata i Petersburg, udając się do Moskwy.

Dużymi walorami tego filmu jest zarówno doskonale zagrana przez Siergieja Bodrowa rola Daniły, jak również ciekawa i wartka akcja oraz muzyka wspaniałej grupy Nautilus Pompilius z ówczesnym jej liderem Wiaczesławem Butosowem. Sam Daniło może się spodobać wielu osobom – uczciwy, otwarty na czyjeś problemy, stający w obronie słabszych. Skromny bohater o szczerym spojrzeniu, przemierza ulice Sankt Petersburga słuchając z discmana muzyki swojej ulubionej grupy Nautilus Pompilius . Film zyskał ogromną popularność i rzeszę fanów nie tylko w Rosji, ale i w innych krajach postradzieckich i europejskich. Doczekał się również kontynuacji w roku 2000, pod nazwą „Brat 2”. Film naprawdę godny polecenia i obejrzenia.