Wyjazd samochodem na Białoruś.

Poprzednio pisaliśmy o podstawowych informacjach dotyczących pierwszych kroków dla tych osób, które po raz pierwszy wyjeżdżają na Białoruś. Od pewnego czasu, szczególnie dla zmotoryzowanych turystów, doszły kolejne rzeczy, o których należy pamiętać – wprowadzono system płatnych dróg, tak zwany „System BelToll”. Zastąpił on dotychczasowe tzw. „punkty poboru opłat”.
Po przeczytaniu wszystkich informacji, znajdujących się na stronie www.beltoll.by (informacje w języku polskim, angielskim i rosyjskim) proponuję, aby przed wyjazdem, informacje zawarte na tej stronie przeczytać wielokrotnie. Ponadto, proponujemy zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi urządzenia, które musimy – poruszając się po płatnej drodze, przymocować w samochodzie. Oczywiście, w celu otrzymania urządzenia, musimy podpisać umowę, opłacić kaucję za urządzenie (wysokość kaucji uzależniona od pojazdu – 20 lub 50 euro), opłacić przewidywany koszt trasy – najlepiej zapłacić więcej, niż wskaże nam kalkulator opłat, znajdujący się na stronie systemu. I co bardzo ważne – przy podpisaniu umowy, należy sprawdzić wszystkie swoje dane wpisane w umowie, nie może być żadnego błędu, gdyż okazać się może, że przez tzw. „literówkę” zapłacimy za nieistniejący samochód. Jeśli tego nie sprawdzimy, to potem będziemy się tłumaczyć bardzo długo, że te błędy to nie nasza wina.
A gdy już załatwimy wszystkie formalności związane z tym systemem, nie pozostanie nam nic innego, jak tylko udać się w swoim kierunku.