Tłumaczenie komedii radzieckiej.

Kolejną radziecką komedię, którą warto obejrzeć jest film w reżyserii Eldara Riazanowa i Franco Prosperiego pod tytułem „Невероятные приключения итальянцев в России” – w tłumaczeniu z rosyjskiego na polski brzmi „Niezwykłe przygody Włochów w Rosji”.

Ciekawy film z 1974 roku, którego akcja zaczyna się w Rzymie. Umierająca rosyjska emigrantka opowiada w szpitalu swojej wnuczce Oldze historię o skarbie w Leningradzie, który schowała pod lwem. Rozmowę słyszy również lekarz, dwaj pielęgniarze, pacjent ze złamaną nogą i członek mafii.

Okazuje się następnie, że wszyscy oni spotykają się w samolocie lecącym do Moskwy, aby następnie udać się do Leningradu i znaleźć skarb – warty 9 miliardów. To właśnie ta olbrzymia suma pieniędzy sprawia, że wszyscy uczestnicy tej komedii, za wszelką cenę dążą do zdobycia skarbu, bez udziału pozostałych.  Jeden z bohaterów – lekarz,  przez to, że mafioso kradnie mu paszport i wyrzuca z samolotu, cały czas spędza w samolocie, podróżując pomiędzy Włochami, a Związkiem Radzieckim, gdyż nikt bez paszportu nie chce go wpuścić do kraju.

Pozostali bohaterowie oraz kapitan milicji radzieckiej – Andriej, który dołącza do nich, biorą udział w wielu przezabawnych akcjach, a my możemy podziwiać najpierw Moskwę, a następnie (w większym stopniu) uroki Leningradu, gdyż bohaterowie szukają skarbu pod posągami lwa w Leningradzie.

Zapraszam wszystkich do obejrzenia tej komedii, którą kiedyś bardzo często można było obejrzeć w telewizji polskiej. Dość ciekawe zakończenie, ale tego już Państwu nie zdradzę.